A WEINBERGER – ZEMPLÉNI CSALÁD TÖRTÉNETE
Az egri könyvem megjelenése után hat évvel kaptam egy e-mail-t Zempléni Ádámtól, a malomtulajdonos Weinberger család leszármazottjától. Ő és testvérei már a nyolcvanas éveik végén járnak. Nemrég személyesen is találkoztam Kis Sándorné Zempléni Mária nénivel, akitől érdekes, megható, felkavaró történeteket, remek fotókat kaptam. Dédapja, Weinberger Sámuel pazdicsi földbirtokos 1887-ben vásárolta meg az egri Schwartz István alapította gőzmalmot. Ő 1902-ben elhunyt, a malmot fia, a fényképeken szereplő Zsigmond örökölte. 1909-től a malom az Egri Gőzmalom Rt. tulajdonába került. Zsigmond Máramarosszigeten halt meg 1933-ban, felesége Auschwitzban. Négy gyermekük született, akik nevüket 1918-ban BM 28983 sz. értelmében nevüket Zemplénire változtatták.
Imre újságíró volt, a kőszegi koncentrációs táborban halt meg 1945. március 2-án. Miklós Ausztriában. Béla még a harmincas években kivándorolt Amerikába, magas rangot ért el az ottani hadseregben. Magda és Imre vegyes házasságot kötött. Imre felesége korán elhunyt, Magda nevelte testvére három gyerekét és a saját lányát. A Kútvölgyi úton laktak, az ostrom idején a környék tisztességes keresztény lakói ebéden fogadták a gyerekeket, bár voltak kevésbé rendes szomszédok is, de túlélték a háborút. Ha nehezen is, de leérettségiztek, diplomát szereztek, sikeres életutat futottak be. A megdöbbentő a családtörténetben, hogy Imre feleségének a nagybátyja, aki az esküvői tanújuk volt, 1939-ben igazságügy miniszterként a 2. zsidótörvény előterjesztője volt…. amit később ugyan a börtönben megbánt, de az már késő volt…
„Az első megyei gőzmalom, a Schwartz István-féle az 1883-ban ment csődbe. A néhai alapító „örökösei felszerelték ugyan a malmot a technika legmodernebb eszközeivel, de egyszeresük váratlanul beszüntették fizetéseiket, a gőzmalom csődbe jutott” — számolt be róla a helyi sajtó.
Az Egri Takarékpénztár kölcsönei miatt érdekelt volt a gőzmalom sorsában, így 1886-ban elérte, hogy „65 000 Ft tőke és járulékai erejéig a gőzmalom raktárépületei és összes felszerelése 289 000 Ft kikiáltási becsárban a törvényszék által elárvereztessék”. Az 1887. január 18-án az árverésen a helybeli három pénzintézet közösen próbálta 116 000 Ft-ért (kb. ennyi volt követelésük is a malommal szemben) megváltani a malmot, sikertelenül.
Weinberger Samu ráígért még 9600 Ft-ot, így ő lett az új tulajdonos. Az 1891. máj. 26. 4642. sz. p. 1891. 62/2 alapján létrejött társasági szerződés értelmében Klein Ábrahám és Weinberger Sámuel pazdicsi lakos nevére jegyeztetett be. Így Klein és Weinberger Egri Gőzmalom nevet vette fel és termelése már 1888-ban jelentősen megnövekedett. Évi 100 000 q-ás össztermeléséből kivitelre is számottevő mennyiség jutott, elsősorban Fiumén és Trieszten keresztül. Az 1890-es évek elején termelése valamelyest csökkent. Évi 75 000 q-ás össztermelését 56 munkással és 10 tisztviselővel állította elő. Lisztkiviteli piacai főleg Berlin és Boroszló (Wroclav) voltak. A malomban 180 LE-s gőzgépet alkalmaztak. A munkások napi bére: 60 krajcár és 1,50 Ft között mozgott.
![](https://egermemorial.hu/wp-content/uploads/2023/11/63gozmalom-1024x668.jpg)
A minaret mögött a Klein és Weinberger Egri Gőzmalom 1899-ben
Klein Ábrahám társtag – aki valószínűleg Weinberger Soma apósa lehetett – időközben meghalt, 1896. augusztus 20-án belépett még Weinberger felesége Klein Jozefin ugyancsak pazdicsi lakos és Lichtmann Sámuelné szül. Klein Katalin, valamint Militzer Gyula egri lakosok lettek a gőzmalomtulajdonosok. A társaságot csak az utóbbival együtt képviselhették.
Weinberger Sámuel 1845-ben született Pazdicsban (ma Pozdišovce) Szülei Weinberger Ármin és Moskovits Hanny. Felesége Klein Jozefint 1919 október 9-én halt meg, 70 éves korában Egerben a Széchenyi út 5. alatt. Sámuel 1902. augusztus 28-án hunyt el 56 éves korában Budapesten. Nagymihályban (Michalovce) temették el augusztus 31-én. Pázdicson volt földbirtokos, Zemplén megye törvényhatóságának bizottsági tagja, a nagymihályi kereskedelmi és hitelbank megalapítója és elnökigazgatója, az izraelita hitközségnek sokáig elnöke, számos jótékonysági egylet buzgó tagja.
![](https://egermemorial.hu/wp-content/uploads/2023/11/64WSgyaszjelentese-1024x726.jpg)
Weinberger Sámuel gyászjelentése
![](https://egermemorial.hu/wp-content/uploads/2023/11/65WeinbergerZsigmondek-544x1024.jpg)
![](https://egermemorial.hu/wp-content/uploads/2023/11/66WeinbergerZsigmondek1-560x1024.jpg)
Weinberger Zsigmond és felesége Káhán Amália
Zsiga fiuk még Berettőben (Bracovce) született 1873-ban. Ő örökölte a gőzmalmot, földbirtokkal is rendelkezett, azonban a család emlékei szerint kártyaadósságok miatt megcsappant a család vagyona, bár még így is jómódban éltek. 1933. november 5-én halt meg Máramarosszigeten 62 éves korában. Özvegyét, a cyganyi születésű Káhán Amáliát onnan vitték el Auschwitzba, ahol megölték. Négy gyerekük született Egerben: Imre 1900. április 2-án született, Miklós 1901. május 17-ben, Béla 1902. május 2-án, Magda 1906-ban.
![](https://egermemorial.hu/wp-content/uploads/2023/11/67Zemplenitestverek1922-1024x700.jpg)
Miklós, Magda és Imre 1921-ben
Imre az egri cisztercieknél érettségizett 1918-ban, kitűnően, de a numerus clausus miatt Berlinben járt egyetemre, ahol közgazdaságtant és szociológiát tanult. A Pester Lloyd újságírójaként, és szerkesztőként dolgozott előbb Berlinben, majd Budapesten. Berlinben a Collegium Hungaricumban titkára volt, amikor az intézmény vezetője Keresztury Dezső (1904-1966) volt. Még Berlinben ismerkedett meg feleségével, Tasnády Nagy Mária Judittal, aki szintén itt dolgozott. Móricz Virág hasonló korú volt, a két lány barátságban állt egymással. Virág művészettörténetet tanult a berlini egyetemen. 1934-ben házasodtak össze. Mivel Mária katolikus volt, ezért Imre, akit már ekkor Zempléni Imrének hívtak katolizált és ahogy előtte a zsidó vallást, úgy új hitét is mély vallásossággal élte meg.
Berlinből visszatérve Imre az Országos Sajtókamara titkára is volt, amíg a zsidótörvények ezt megengedték. A három gyermekük Mária, Ádám és András születése után édesanyjuk 1940-ben, betegségben elhunyt. A gyerekek nevelésében Zempléni Magda segített, akinek szintén keresztény férje volt, de akivel a sógornője halálakor külön éltek. 1934-ben született kislányával a testvére Kútvölgyi úti lakásába költözött. Magdát az ’árja-párja’ lét valamennyire megvédte. Imre, miközben többször is behívták munkaszolgálatra, sokáig nem hitte el, hogy bármi bajuk lehet. Reménykedett benne, hogy mivel felesége keresztény volt, ő pedig kitért, nem lehet baja. Monoron sok prominens zsidó értelmiségivel találkozott a munkaszolgálatban.
Korábban ismerte Radnóti Miklóst, aki neki dedikálta az egyik verseskötetét, mint szerkesztőnek. A hagyatékában lánya még egy Móricz kéziratot is talált, amit az Irodalmi Múzeumnak ajándékozott.
(Felesége nagybátyja az a Tasnádi Nagy András (Budapest, 1882. január 29. – Budapest, 1956. július 1.) aki politikus, igazságügyi miniszter az Imrédy- és a második Teleki-kormányban, az 1945 előtti képviselőház utolsó elnöke volt. A református egyház főgondnoka. A háború után háborús bűnösként elítélték, börtönben halt meg. A Budapesti Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán jog- és államtudományi doktorrá avatták. 1908-tól ügyvédként dolgozott. 1910-1925 között MÁV ügyésze, majd 1925–26-ban főügyésze volt. 1933-ban az Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára lett. 1935-ben a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium államtitkárává nevezték ki, az 1935-ös választásokon pedig Hajdúszoboszló országgyűlési képviselője lett a kormánypárt, a Nemzeti Egység Pártja színeiben. Az 1939-es választásokon megismételte eredményét és újabb mandátumot nyert a Magyar Élet Pártjává átnevezett kormánypárt színeiben. Az Imrédy- és a második Teleki-kormányban igazságügyi miniszter volt.
1939. november 1. – 1945. március 29-e között a képviselőház elnöke volt az Országgyűlésben. A nyilas hatalomátvételt követően elnökségi tagja lett az általuk felállított Törvényhozók Nemzeti Szövetségének, ami miatt a második világháború után a népbíróság elé került, mint „háborús bűnös”. Golyó általi halálra ítélték, amit kegyelemből életfogytiglani börtönre módosítottak. A fogságban halt meg. Szász Lajossal együtt a magyarországi református egyház főgondnokai voltak, együtt ítélték őket halálra, Szász kivégzéséig együtt raboskodtak. Háborús bűnösnek ítélték azért, mert vezető jellegű cselekményeivel hozzájárult az ország háborúba sodródásához, a népellenes törvények meghozatalához, a fegyverszüneti törekvések megakadályozásához, valamint segítséget nyújtott a nyilas mozgalomnak a hatalom erőszakos megszerzésében és annak megtartásában.)
Miklós felesége, Reichard Margit is megjárta Auschwitzot.A családtörténet úgy tudja, hogy Bergen Belsenben volt.
Béla testvérük még a harmincas években kivándorolt Amerikába, ott magasrangú katonatiszt lett, a háború után Dortmund polgármestere is volt. A három Zempléni testvérről Magda nagynénjük gondoskodott. Nagy szerencséjükre számos rendes szomszédjuk volt, néhány család vállalta, hogy hétköznaponként ebédre látták a gyerekeket vendégül. Természetesen nem mindegyik szomszéd látta őket szívesen, néhányan fontolgatták a feljelentést, és bíztatták Magdát, hogy jelentkezzen a hatóságoknál. Egyikük még egy ügyvédet is megkérdezett, aki elég józan volt, és helyreigazította, hogy a közeledő szovjetek akár fel is akaszthatják ezért. Magda is kapott munkaszolgálatos behívót, de nem foglalkozott vele, hiszen a gyerekeket nem tudta volna hová tenni. A háború után nagyon nehezen tudta Magda a gyerekeket felnevelni, de azért mindegyiknek biztosította a tovább tanulást.
Zempléni András nemzetközileg elismert kultur-antropológus, afrikanista, Ádám agrármérnök volt Németországban, János fia Amerikában kitüntetett molekuláris biológus, rákkutató. Zempléni Mária magyar-francia középiskolai tanár lett, egy Budapest környéki településen tanított. Fia a pécsi egyetemen professzor, a lánya Angliában menekülteket tanít angolra, pedig ő is eredetileg magyar-francia szakos tanár.
Felhasznált irodalom:
Bús János, Szabó Péter: Béke poraikra…II.: Dokumentum-emlékkönyv a II. világháborúban a történelmi Magyarország területén elesett, meghalt magyar katonákról és munkaszolgálatosokról. Bp.: Varietas’93 Kft., 2001.